Emekliye Kredi Veren Bankalar

İnsanlar emekli olsa işlerini bıraksa bile tüketim hayatı sona ermez ve harcamalar da bitmez. Özellikle emekli maaşının çoğu yerde yetersiz kalması ve insanların mecbur olarak iş hayatına tekrar atılmaları veya kredi çekmeleri bu sebeptendir. Emekli maaşlarının borç ve diğer ödemeler geldiğinde özellikle kira da oturuyorsanız öbür aya hiçbir şekilde yetmeyebilir.

Emekli olduktan sonra çocuklarınızı evlendirmek isteyip ya da konut taşınmaz sahibi olmak istiyorsanız aynı zamanda çalışma hayatı sizi zorluyorsa bu konuda ödeme kolaylığı sağlayarak kredi veren bankalar mevcuttur. Emekliye özel düşük faizli ve ödeme kolaylıklı bankalar ise aşağıda bahsedilmiştir.

PTT

Emeklilerin bankamatik ile aralarını iyi olmadığı yerde yardımlarına koşan PTT düşük faiz oranı ve ödeme kolaylığı ile kredi imkanı sağlar. Ancak bazı şartlar dahilinde alabilirsiniz. Bunlar maaşınızı veya diğer işlemlerinizi PTT adresi üzerinden yapmanıza bağlıdır. Bu şartı yerine getiriyorsanız PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan kolaylıkla kefilsiz kredi çekebilirsiniz.

Vakıfbank

Emeklilere bir destekte Vakıfbank sağlar. En fazla 20 bin lira kredi veren bu banka 60 aya kadar vadeli kredi vermektedir. Şart ise 80 yaşını aşmamak olmaktır.

Aktifbank

PTT destekli bankalardan birisi olan Aktifbank, müşterilerine 40 bin lira kredi imkanı sunmuştur. Şart ise emekli maaşını PTT üzerinden alıyor olmaktır. Aktifbank şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Şekerbank

Devlet güvenceli bankalardan birisi de Şekerbank’tır. En fazla 36 bin lira olmak üzere 60 aya kadar ulaşan vade farkıyla PTT den emekli maaşı almak şartı dahilinde kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Fibabank

Yeni yeni tanınıyor olan ve finans sektörüne ışık hızıyla giriş yapan Fibabank 3 bin lira limitli sıfır faiz ile ilk kez bunu yapan banka olarak yer almıştır. Bankanın 18 ay vade ile faizsiz verdiği bu kredi imkanını bankanın düzenlediği avantaj ve fırsatları da takip ederek kolaylıkla ödenen kredilere sahip olabilirsiniz. 12-18 ay vade ile kredi alacaklar için sigorta bedeli ile beraber küçük bir miktar da para ödemeleri gerekir.

Denizbank

Tıpkı Fibabank gibi sadece 1000 liraya ihtiyaç duyan müşterileri için faizsiz ve masrafsız olarak kredi fırsatı sunulmuştur. Bankanın gönderdiği iki adet ödeme talimatını yerine getirdikten sonra kredinizi en yakın şubeye giderek çekebilirsiniz.

Halkbank

Halkın bankası sloganını hakkıyla yerine getiren Halkbank, mutlu emeklilik projesi kapsamında emekli halka destek oluyor. Kredi en yüksek 50 bin lira olarak belirlenmiştir. Vade tutarı ise 60 ay olarak hesaplanmıştır. Başvuru yapmak için SMS veya internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

İş Bankası

İş bankası da tıpkı Halkbank gibi uygun kredi seçenekleri ile halka yardımcı olmaktadır. 5-50 bin lira arası kredi desteği sağlayan İş Bankası 60 aya kadar vade vermektedir. Başvurular internet veya şube üzerinden yapılabilir.

Akbank

​​​​​Sabancı şirketlerin yıllardır halk için sağladığı kolaylıklar arasında emekli maaşları da vardır. Maaşını Akbank üzerinden çeken emekliler için dosya masrafı ödemeksizin 10 bin lira kredi imkanı verilir. Ayrıca faiz oranı %1.53 tür. Kredi vadesi 60 ay olarak belirlenmiştir.

Emekliye Kredi Şartları

Birçok banka emekliler için kredi fırsatı sunar ancak bazıları için bu kurallar biraz katı olabilir. Sonuç olarak maaş durumuna göre belirlenen kredi miktarı emekliler için biraz daha düşük olabilir. Emekliye kredi veren bankalar faiz oranlarını düşürse de düşük miktarlı krediler ile zorlamaktadır.

Emeklilerin almak isteyeceği kredi için aranan şartlar ise;

  • Maaşınızın %70 lik oranının aylık taksitleri aşmaması
  • Başka bankalardan kredi çekmemiş olmanız
  • Kredi notunuzun geçmiş yıllarda düşük olmaması
  • Yaş sınırının en yüksek 80 olması

Bu şartları sağladıktan sonra istediğiniz herhangi bir bankadan kredi talebinde bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu