En Uygun Düşük Faizli Taşıt (Araç) Kredisi Veren Bankalar

Son zamanlarda birçok banka tarafından düşük faizli krediler verilmeye devam ediyor. Konut ve taşıt gibi kredi türlerinde verilen düşük faizli krediler birçok tüketici tarafından ilgi görüyor. Kredi ile araba almak isteyen kişiler, en uygun düşük faizli taşıt (araç) kredisi veren bankalar konusunda araştırma yapıyor. Taşıt kredisi ile araç sahibi olmak isteyen kişilerin bazı şartları karşılaması gerekiyor. Başvuru sahibinin reşit olması ve kredi borcunu ödeyecek düzeyde geliri olması gerekiyor. Taşıt kredisi başvuruları farklı bankalara yapılabiliyor.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi, araç satın almak isteyen kişilere kolay kolaylığı sağlamak için verilen kredi türüdür. Diğer kredilerde olduğu gibi araç kredisinin de türleri vardır. Bunlar; sıfır km araç alım kredisi, ikinci el araç alım kredisi, ticari araç alım kredisi ve ipotekli araç alım kredisi şeklindedir. Sıfır km araç satın alımı için çekilen taşıt kredisi normal kredi gibidir. Fakat araç, ödeme süresi boyunca rehin edilir ve kredi için kefile gerek yoktur.

İkinci el araç satın alımı için çekilen kredide aynı şekilde araç rehin edilir ama kefil zorunluluğu vardır. Bunun dışında aracın yaşının 5 veya 8 yaş arasında olması gerekir. İkinci el aracın bedeli kasko değerine göre belirlenir. İpotekli araç alımı için çekilen taşıt kredisinde alınacak krediye değer olarak eşit olacak bir mal ipotek altına alınır. Taşıt kredisi ile alınan araç kredi ödemesi bitene kadar kullanılamaz.

Taşıt Kredisi Başvuru Şartları

Bu özelliklerin dışında bankalar tarafından genel olarak istenen belgeler vardır. Taşıt kredisi başvurusu yapan kişiler, bankaların sunmuş olduğu başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır. Nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve satın alınmak istenilen araçlarla ilgili yeterli evraklar toplandıktan sonra taşıt kredisi başvurusu yapılabilir. Taşıt kredisinden yararlanmak isteyen tüketicilerin kredi notu düşük olmamalıdır.

Düşük Faizli Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Cebinize uygun taşıt kredisi için öncelikle alım yapılacağı zaman ödenmesi gereken peşinat belirlenmelidir. Alınmak istenen taşıtın en az yüzde 30 ödemesinin peşin olarak yapılması gerekiyor. Peşinat ödemesinden sonra kalan tutar için kredi başvuru imkanı sağlanıyor.

Faiz oranı, çekilen kredi miktarından etkilendiği için ne kadar yüksek peşinat ödenirse o kadar az miktarda kredi çekilmiş oluyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kredinin taksit sayısıdır. Taksitlendirme ne kadar kısa vadeli yapılırsa uygun faiz oranları ile kredi alma şansı da artıyor. Faiz oranları bankalara göre değişiklik gösterir.

Bazı bankaların taşıt kredisi faiz oranları şu şekildedir;

  • İş Bankası taşıt kredisi yüzde 0,96 faiz oranı
  • Akbank sıfır km taşıt kredisi yüzde 1,07 faiz oranı
  • Garanti BBVA taşıt kredisi yüzde 1,29 faiz oranı
  • QNB Finansbank taşıt kredisi yüzde 1,45 faiz oranı
  • Fibabanka sıfır km taşıt kredisi yüzde 1,49 faiz oranı
  • Alternatif bank ikinci el taşıt kredisi yüzde 1,19 faiz oranı

Belirtilen bankaların yanı sıra Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi bankalardan oldukça düşük faiz oranlarıyla taşıt kredisi almak mümkün olabiliyor. Bu bankaların düşük oranlı kredilerine başvuru yapılabilmesi için bazı şartların karşılanması gerekiyor. Devlet bankalarından taşıt kredisi almak isteyen kişilerin şubeler ile görüşmesinde fayda bulunuyor.

Taşıt Kredisi Hesaplama

Toplam taşıt kredisi ödemesi hesaplanırken aylık ödenmesi gereken miktarın ve faiz ödemesinin yanı sıra, taşıt kredisi dosya masrafları, komisyon ve ek masraflar da göz önünde bulundurulmalıdır. Kasko ve sigorta masrafları da maliyeti etkileyen diğer bir noktadır. Her bankanın kredi koşullarına göre bu hesaplamalar değişebiliyor. Belirtilen bilgilerle birlikte taşıt kredisi hesaplama işlemi yapıldıktan sonra geri ödeme durumu hakkında bilgi alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu