En Uygun Ev Kredisi Hangi Bankada

Konut alırken merak edilen en önemli konu en uygun ev kredisi hangi bankada sorusudur. Tüketiciler artık bankaları dolaşmak yerine tüm bilgilere hızlı erişim talep etmektedir. Bu anlamda karşılaştırma sitelerinin önemi bir kez daha anlaşılıyor. Bankalar arası ciddi bir rekabet söz konusu olup tüketicilerin yararlanması adına birçok kampanya düzenlenmektedir. Bu kampanyaların en cazip yönü ise faiz oranlarıdır. Faiz oranları ülke ekonomik durumuna göre belirleniyor ve bu da konut fiyatlarına yansıyor.

Konut Faiz Oranları Her Bankada Neden Farklı?

Tüketiciler tarafından merak konusu bir diğer konu ise neden her bankada farklı faiz oranı olduğudur. Bankalar faiz oranlarını diledikleri gibi değiştirebilme hakkına sahiptir. Çoğu zaman kampanyalarda süre belirtmemelerine rağmen, kampanyayı sonlandırma hakkını saklı tutarlar. Bunun nedeni ülke genelindeki enflasyonun değişken olarak seyretmesi.

Reklam

Konut faiz oranlarını etkileyen unsurlar;

 • Doğal afetler
 • Olağanüstü durumlar
 • Enflasyon
 • İşsizlik
 • Ülke ekonomik durum
 • Ekonomik daralma
 • İstihdam
 • Üretim fazlası
 • Arz talep denge eşitsizliği
 • Arsa ve imar durumu
 • Kiralık evlerde artış
 • İç savaş
 • Küresel ekonomik sorunlar

Daha birçok genel durum konut faiz oranlarını etkileyen belirleyici sebeplerdir. Bu olumsuz durumların altından sadece devlet bankaları kalkabiliyor. Özel bankalar bu nedenle faiz oranlarını devlet bankaları kadar indiremiyor. Bunun yanı sıra birçok destek kredileri sağlansa da konut kredilerinin uzun vade de seyretmesi, ödeme koşullarını etkiliyor.

En Uygun Ev Kredisini Nasıl Bulurum?

En uygun konut kredisi demek, sizin için uzun vadeden ziyade toplam geri ödemesi ve yıllık efektif faiz oranının daha düşük olması anlamını taşımalı. Sürekli çalıştığınız bankalar, kendi müşterilerine daha düşük faiz oranı sağlayabiliyor. Bu sizin bankalar arasındaki kişisel ilişkiniz ve gelir durumunuzla ilintili.

Konut kredilerini araştırırken bütün bankalara gitmenize gerek yok. Hesaplama araçları yöntemini kullanarak bazı sitelerde tek ihtiyacınızı tüm bankalarda araştırabiliyorsunuz. En uygun konut kredisini bulmanız için önceliğiniz düşük faiz oranı olmalıdır. Ödeme seçenekleri arasında enflasyona göre olan ödeme sistemi riskli bir sistem olabilmektedir. Bu nedenle seçeceğiniz ödeme seçenekleri de önemlidir. Aynı zamanda uzun vade seçeneği talep ederken tüm olumsuzlukları göz önünde bulundurmanızda fayda var.

En Uygun Konut Kredisi Buldum Ne Yapmalıyım?

En uygun konut kredisi bulduysanız hemen acele etmeyin. Evinizi bulduysanız ve yaptığınız araştırmalara göre bankanızı tercih ettiyseniz yapmanız gereken birkaç işlem daha var. Öncelikle en uygun banka olduğuna emin olun, diğer bankalar arasındaki avantajını ve dezavantajını not alın. Aylık ödemelerinizi ve ara ödeme zorunluluğu olan kredi türlerini detaylı inceleyin. Masrafların tutarlarını muhakkak göz ardı etmeyin.

Aylık ödemeleriniz, tüm giderlerinizi çıkmanız halinde kalan tasarrufunuzla ödeyebileceğiniz durumda olmasına özen gösterin. Bunu yaparken birçok tüketicinin yaptığı hatalardan birisi artık kira vermeyeceğim düşüncesiyle tasarruf yapmamasıdır. Evinizin borcu bitmeden ev sahibi olmadığınızı unutmayın. Bu nedenle kötü durumlar için kira paranızı ödüyormuş gibi yatırım yapın. Uzun vadede olabilecek işsizlik, ödeme sorunları, sağlık, olağanüstü giderler gibi hesaplamalar için mutlaka kötü gün parası hazırlayın.

Konut Kredisi Başvurum Onaylandı Ne yapmalıyım?

Konut kredisi başvurunuz onaylandı ise ilk yapmanız gereken almak istediğiniz konutun tapu fotokopisini alın, sizden talep edilen belgelerle birlikte şubeye gidin. Alacağınız konutun sıfır ve 2. el olması banka için önemlidir. Bu konuda özel kredi fırsatları sunan banka alacağınız ev için kredi desteği sağlar ve evinize ipotek koyar. Bu aşamadan sonra yeni evinize artık yerleşebilirsiniz.

İlgili MakalelerBir Yorum Yazmak İçin Buraya Tıklayın
Başa dön tuşu