En Uygun Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Yıllar önce Türkiye’de aktif olan kredi uygulaması, ekonominin çok dar alanlara sıkışıp kalmasından dolayı kredi alanlara kefil şartı ile zorlu bir ödeme süreci sunulmuştur. Özellikle ödenemeyen krediler sonucu davalık ve icralık olan borçlarda kefil olan akraba ya da yakınlarında başı belaya girmiş çıkmaz bir sorunlar silsilesi olmuştur.

Günümüzde ekonominin biraz daha gelişmesine bağlı olarak finans sektörü de yenilenmiş ve kefil şartı ortadan kaldırılmıştır. Bazı bankalar büyük miktarlı krediler de hala kefil şartı arasa da çoğu banka da bu şart bulunmaz. Peki, en uygun kefilsiz kredi veren bankalar hangileridir?

Reklam

Enpara

Yeni bankacılık sistemi olan Enpara bank, yenilikçi bir anlayış ile gelir belgesiz ve bordrosuz kredi vermeye başladı. 30 bin lira ya kadar kredi veren enpara, QNB Finansbank’a bağlıdır. Kredi başvurusu için Enpara.com üzerinden başvuru yapılmaktadır.

Aktifbank

Ptt usulü ile hizmet veren yeni bankalardan biri de Aktifbank’tır. Bu banka üzerinden kefil ve vergi-gelir belgesi istenmeksizin 40 bin liraya kadar kredi çekebilirsiniz. Ayrıca kredi faiz oranı 1.89 olarak hesaplanmış 60 ay vadeli olarakta geri ödeme yapılmaktadır.

İNG Bank

Hollanda merkezli ve ülkemiz de en hızlı gelişen bankalardan biri olan İNG Bank ile 5 bin liraya kadar kredi çekilebilir. Bu kredilerin faiz oranı ise 0.99 dur. Toplam da 30 aydan 60 aya vade yapılabilecek hızlı kredi çekimlerine internet üzerinden başvuru yapılabilir.

Odeabank

Piyasaya hızlı giriş yapan yeni bankalardan olan Odeabank kefilsiz ve gelir bordrosuz kredi imkanı sağlamaktadır. Faiz oranı 1.70 dir. Toplam da 60 ay vadeli olarak geri ödeme yapılır. Bu kredide çekilebilecek üst limit ise 35 bin liradır.

Şekerbank

Şekerbank’ta tıpkı yeni yetme bankalar gibi kefilsiz ve koşulsuz kredi imkanı sunmuştur. Faiz oranı 2.85 olan krediler de üst limit 35 bin lira olup 60 ay vade ile hesaplanmıştır.

CepteTeb

Kefilsiz ve gelir durum tespit belgesiz kredi verebilen CepteTeb, 18-65 yaş arası olan herkese kredi imkanı sunmuştur. Bu krediyi çekmek için banka müşterisi olmanız gerekmiyor. 1000-50.000₺ arası kredi imkanı sağlayıp 3-36 ay vade ile hesaplama yapılmıştır.

Akbank

Bu banka da aranan tek şart KKB puanının iyi olmasıdır. Eğer şartı yerine getiriyorsanız 40 bin liraya kadar kredi çekebilir ve 60 ay vade ile geri ödeyebilirsiniz.

Vakıfbank

Vakıfbank kefilsiz kredi imkanından sadece müşteriler yararlanabiliyor. Buna göre eğer maaşınızı Vakıfbank üzerinden almıyorsanız 9 bin maaşınızı buradan alıyorsanız 30 bin liraya kadar kefilsiz kredi sahibi olabiliyorsunuz.

Yapıkredi

Eğer Yapıkredi bankasının müşterisi ve mobil şubenin üyesi iseniz kefilsiz şartsız anında kredi fonundan faydalanabilirsiniz. Almış olduğunuz krediyi 3 ay ön ödemesiz olarak kullanma imkanınız vardır.

İş Bankası

Genel olarak halka yönelik yaptıkları kolay kredi imkanı ile bilinen bir banka olarak iş Bankası, 50 bin lira üst limitli kefilsiz kredi imkanı sunar. 60 aya bölünen vade imkanı ile 90 gün ön ödemesiz seçeneği de mevcuttur.

Kefilsiz Kredi ile Bankaların Çıkarı Ne?

Son yılların esasen üstü kapatılan bir problemi olan ve müşterileri çok büyük zararlara uğratan kefil şartı, küçük ödemeler de kaldırılması kararından sonra bankalara kâr oranı getirmiştir. En uygun kefilsiz kredi veren bankalar bu uygulamayı ilk yürürlüğe koyduklarında büyüme kaydetmişler, böylece enflasyon ve devalüasyon gibi problemlerin önü kesilmiştir. Bankadan çektiği krediyi satış yapamadığı için ödeyemeyen halk kefilleriyle beraber davalık ve icralık olmuş bu olumsuz sonuçlar da bankaların işlevini durdurmuştur. Yıllarca kredi olayına sert ve olumsuz bakan esnaflar ve diğer vatandaşlar ise para bulmakta zorluk çekmiş alış-satış gücü de buna oranla zarar uğramıştır. Getirilen kefilsiz uygulama ile büyük oranda zararın önüne geçilmiş halkın zorlanma durumu da bir nebze olsun ortadan kalkmıştır.

İlgili MakalelerBir Yorum Yazmak İçin Buraya Tıklayın
Başa dön tuşu