Ev Hanımlarına Anında Kredi Veren Bankalar

Herhangi bir işte çalışmayan ancak ev içinde üreten kadınların paraya ihtiyaçları olduğu takdirde Ev Hanımlarına Anında Kredi Veren Bankalar hakkında araştırmaları olmaktadır. Bir işte çalışmadıkları için kredi alamayacaklarını düşünenlere rağmen bankalar evlerinde üreten ve ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen kadınlara destekler sunmaktadır. Aylık geliri olmayan ancak kredi ya da kredi kartına ihtiyacı olan ev hanımları için bankalarda özel kampanyalar bulunmaktadır.

Ev Hanımlarına Verilen Kredinin Şartları

Ev hanımlarının bankalardan kredi kartı ya da kredi alabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. İlk olarak yasal takipte olmaması gereklidir. Aynı zamanda kredinin geri ödenebileceğini teminat eden bir gelir belgesi sunmak gereklidir. Bununla birlikte kredi taksitinin ev hanımının aylık gelirinin yarısını geçmemesi gerekir. Bu şartlar sağlandığı takdirde ev hanımlarına kredi verilebilmektedir. Ancak bilinmelidir ki ev hanımlarına verilen krediler uzun vadeli değildir ve ipotek gösterilmesi durumu eşin yazılı rızası ile olmaktadır.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev hanımlarına kredi imkanı sunan bankalar şöyle sıralanabilir;

  • İş Bankası
  • Akbank
  • Cepteteb
  • Yapı Kredi
  • N kolay
  • ING

E-kredilerden herhangi bir evrak talep edilmediği için ev hanımlarının kredi başvurusunda internet üzerinden yapmaları önerilmektedir. Böylelikle şubelere gitmeden ve gelir belgesi sunmadan kredi başvurusunda bulunmuş olur.

Ev Hanımları İçin Kredi

Ev hanımlarına verilen kredinin şartlarını taşıyan ve krediyi ödilebileceğini belgeleyen ev hanımları kolaylıkla kredi çekebilir. Ancak bilinmelidir ki kredinin onaylanması her banka için farklılık gösterebilir. Çünkü ev hanımları için verilen krediler her bankada farklı şekildedir.

Ev Hanımlarına KOSGEP Kredi Desteği

Türkiye’de ev hanımlarına ekonomik girişimlerde bulunması sebebiyle desteklemeler yapılmaktadır. Kadınların çalışma hayatının da daha fazla olması bir işte çalışmasa bile evinde üretim yapması devleti kadınlar yönünde tetikledi. Bu kapsamda KOSGEB kadın girişimciliğini oldukça desteklemektedir.

KOSGEB kapsamında kadın girişimcileri üretim, yatırım ve benzeri tüm işlemlerde destek olmaktadır. Özellikle iş kurmak isteyen kadınlar için iyi bir kredi imkanı sunmaktadır. Bu sebeple KOSGEB destekleri kadınlar için %30 daha avantajlıdır. KOSGEB eğitimlerine katılarak hibe kredisinden yararlanmak mümkündür.

Ev Hanımlarına Kredi Kartı

Bankalar tarafından ev hanımlarına kredi kartı imkanı da sunulmaktadır. Ancak dışarıda çalışmadıkları için ev hanımlarına verilen kredi kartları düşük limitli olmaktadır. İlk olarak düşük limitli bir kredi kartı alınması sonucu borçları gününde ödeyerek kredi notunu yükseltmek ve diğer kredi kartı imkanlarından faydalanmak mümkündür.

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar

Ev hanımlarına kredi kartı imkanı sunan bankalar şöyle sıralanabilir;

  • Yapı Kredi
  • ING
  • Garanti BBVA
  • Akbank

Ev Hanımlarının Kredi Borcunu Ödeyememesi

Ev hanımlarının Kredi borcunu ödeyememesi durumunda bankalar tarafından herkes için uygulanan işlemler uygulanmaktadır. Borcun iki taksitini ödeyemeyenler için banka 30 gün süre tanımaktadır. Ve borcun tamamını istemektedir. Bu sırada icra süreci de başlayabilir. Bununla birlikte geç ödeme sebebiyle gecikme faizi eklenecektir.

Ancak KOSGEB desteği kapsamında hibe kredisi çekenlerin geri ödemesinin olmadığı bilinmektedir. Ancak KOSGEB desteği kapsamında hibe kredisi değil de kredi çekenler için de ödenmemesi durumunda yasal süreç başlanmaktadır.

Ev Hanımlarının Kredi Çekebilmesi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

​​​​​​ Bir ev hanımı kredi başvurusu öncesinde SGK’lı bir çalışan olmadıysan ve herhangi bir banka ile ilişkisi olmadıysa kredi notu da oluşmayacaktır. Ancak bankada bir hesabı olan ve düzenli para giriş çıkışı olan, birikimlerini bankaya yatıran ev hanımlarının aktif kullanımı sonrasında kredi notu yükselecektir. Çünkü 1 ve 900 aralığında olan kredi notu için başvuru onaylama ihtimali düşüktür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu