İcralık Olana Kredi Veren Bankalar

Nakit ihtiyaçlarını en kaliteli şekilde karşılayan sistemi bankalar sunuyor. Ancak bu sistemden yararlanmak için bazı şartları taşımak gerekiyor. Bu şartları taşımayan kişi ya da kuruluşlar bankaların nakit akışından yararlanamıyor. Toplumumuzda bu nakit akışından yararlanamayan grubu ise icralık olanlar oluşturuyor. İnternet ortamında icralık olana kredi veren bankalar başlığı altında birçok içerik yer alsa da bu içeriklerin bir kısmı gerçeği yansıtmıyor.

İcra borcu olan kişilerin bankalardan tekrar kredi alması için icra borçlarını kapatmaları ve borcu kapattıkları tarihin üzerinden en az 5 yıl geçmesi gerekiyor. Geçtiğimiz dönemde bankalarla ilgili edinilen bir bilgide ise icralık borçlara göre bankaların bu borçlar hakkında sınıflandırma yaptığı bilgisi yer aldı. Bu bilgiye göre icrada olan borcun konusu bankaların kredi verme konusunu farklılaştırıyordu.

Reklam

Bankaya İcra Borcu Olanlar Kredi Kullanamıyor

İcra borcu konusunda edinilen yeni bir bilgide;

  • Bankadan kullanılan ihtiyaç, konut, araç kredilerini ödemeyip icraya düşenler,
  • Banka kredi kartı borcunu ödemeyip icraya düşenler,
  • Banka avans hesabından kullandıkları nakit borcunu ödemeyip icraya düşenler kredi kullanamıyor. Merkez bankası kayıtlarında bu borçlar kişinin portföyüne eksi puan olarak yazılıyor.

Bu kişi herhangi bir bankaya kredi başvurusu yaptığında merkez bankası kayıt sorgulaması sırasında kredi skoru düşük ya da sıfır olarak görülüyor. Bu nedenle de kredi başvurusu olumsuz sonuçlanıyor. Merkez bankası kayıtlarında kişilerin bankalarla olan tüm çalışma ve işleyişleri görüldüğünden bankaya olan borcunu ödemediği için icralık olan kişiler kredi alamıyor.

Banka Dışında Bir Kurumla İcralık Olan Kişiler Kredi Kullanabiliyor

İcralık olana kredi veren bankalar konusu, icralık olan kuruma göre değişiklik gösteriyor. Eğer bir kişi almış olduğu bir beyaz eşyanın borcunu ödemedi ve icralık oldu ise bankalardan kredi kullanabiliyor. Çünkü bu borç Merkez bankası kayıtlarında görülemiyor.

Bu durum banka dışında bir kuruma ya da kuruluşa borcu olup da icraya düşen kişilerin kredi alabileceğini gösteriyor. Ancak bu durumda olup da kredi kullanmak isteyen kişilerin maaşlarında icra veya haciz kesintisi bulunmaması gerekiyor. Maaş bordrolarında icra kesintisi ibaresi bulunan kişiler banka kredisine başvuru yapsalar bile başvuru sonuçları olumsuz oluyor.

İcralık Olana Kredi Veren Banka Var Mı?

Banka kredisi, kredi kartı veya maaş avansı gibi banka hizmetlerini kullandıkları halde borçlarını ödemeyip icraya düşen kişilere bankalar kredi vermiyor. İnternet ortamında icralık olanlara kredi verilir adıyla yardımcı olacağını söyleyen kişilere inanmamak gerekiyor. Bu kişiler kendilerini banka yetkilisi gibi göstererek kişileri dolandırma yoluna gidebiliyor.

Bu kişiler sizlerle bir şekilde irtibat kuruyor, gerekli olan tüm bilgileri alıyor ve kredinizin onaylandığını söyleyerek para istiyor. Bu parayı isteme sebeplerini ise dosya masrafı olarak belirtiyor. Eğer siz bu parayı bu kişilere verirseniz bu kişilerin anında telefonları kapanıyor ve bir daha ulaşılamıyor.

İcra Borcunu Kapattıktan Sonra Acilen Kredi Alma

İcralık borcunuz var ve yeniden kredi almak istiyorsanız ancak eski icra borcunuzu kapattıktan sonra kredi alabilirsiniz. Bazı bankalar icra borcunu kapatan kişilerin 5 yıl sonra kredi alabileceklerini belirtiyor. Bazı bankalar ise icra borcunu kapattığına dair borç kapatma yazısı getiren müşterileri için kredi kullandırmaya çalışıyor.

Bu kullandırım da müşterinin bankadan maaş alması, geçmiş dönemde o bankada hesabı bulunuyor olması gibi etmenler önem taşıyor. Özellikle özel kaynaklı bankalar borç kapatma yazısı alarak ve kredi kullanma konusunda kefil alarak kredi verebiliyor. Ancak alınacak kredide, limit çok yüksek olmazken vade sayısı da kısa tutuluyor.

İlgili MakalelerBir Yorum Yazmak İçin Buraya Tıklayın
Başa dön tuşu