İş Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu

Banka kredileri ülke vatandaşlarının sosyo-ekonomik durumlarını iyileştirmek, ülkenin ekonomisini canlandırmak gibi amaçlar ile verilerek vatandaşlara destek oluyor. İnsanların ev, araba, tatil, eğitim, sağlık gibi bir takım ihtiyaçları düzenli gelirleri ile karşılanamıyor. Bu gibi durumlarda ülkede faaliyet gösteren bankalar insanlara bu ihtiyaçlarını karşılamaları için, ödeme güçlerine göre ayarlanmış olan kredi paketlerini kullandırıyor. Son zamanlarda sık sık tercih edilen kredi türlerinden biri olan taşıt kredisi, İş Bankası tarafından da sunuluyor. İş Bankası taşıt kredisi başvurusu ile araba sahibi olunabiliyor.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi araç sahibi olmak isteyen, ancak elindeki birikimi ile ya da normal geliri ile araç almayan insanları araç sahibi yapmak için bankalar ya da finans kurumları tarafından verilen kredilerdir. Günümüz insanı ama kişisel nedenlerle ama iş nedeni ile araç sahibi olmak istiyor. Gerek ihtiyaçtan gerekse sadece araba tutkunu olmaktan kaynaklı olarak araç sahibi olmak isteyen bireyler bankalara ya da finans kuruluşlarına başvurarak araç kredisi alabiliyor. Araç almaya karar verenler eğer araçlarını kredi ile almayı planlıyorlar ise diğer banka veya finans kurumlarına da başvuruda bulunabilecekleri gibi İş Bankası’na da başvuru yapabiliyor.

Taşıt Kredisi Başvurularında Nelere Dikkat Edilir?

Taşıt kredisi alınabilmesi için öncelikle araç sıfır değil ise yaşına dikkat ediliyor. İkinci el araçlarda bankalar ve finans kuruluşları genel olarak beş yaş sınırını uygularken bazı bankalar on yaşa kadar olan araçlara kredi verebiliyor. Bu nedenle ikinci el araç alacak olan insanlar ilk önce almayı düşündükleri aracın yaşına bakıyor. Bir diğer önemli husus ise kredi kullanılacak olan aracın üzerinde haciz, rehin gibi bir durumun olmayışıdır.

Alıcılar aracı eski sahibine ait vergi borcu, trafik cezası gibi durumlar halledildikten sonra alabiliyor. Bankalardan taşıt kredisi alabilmek için alıcı ve satıcı arasında kesinlikle noter tasdikli bir sözleşme olması gerekiyor. Bütün şartları sağlayanlar ve istenilen belgeleri hazırlayıp kredi kullanmak istedikleri bankaya sunanlar taşıt kredilerini rahatça kullanıyor.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Hazırlanması Gereken Belgeler

Araç kredisi almak isteyenler, kredi talep edecekleri bankanın isteyeceği belgeleri hazırlayıp kredi talebinde bulundukları bankaya sunuyor. Banka evraklar üzerinde inceleme yapıyor ve kredi talep eden kişinin risk değerlendirmesini de yaptıktan sonra eğer kişiyi uygun bulur ise kredi veriyor.

  • Kredi talep edilen bankadan temin edilecek olan “Taşıt Kredisi Başvuru Formu”
  • Kimlik Kartı
  • Sürücü Belgesi
  • Yabancı uyruklular için pasaport aslı ve fotokopisi

Aynı zamanda kredi başvurusunda bulunan kişinin istenen nitelikleri sağlayan gelir belgesi de gerekli oluyor.

Taşıt Kredisi Alımı ve Geri Ödeme ile İlgili Hususlar

Taşıt kredisi başvurusunda bulunacak olanlar başvuru öncesinde bankaların faiz oranlarını araştırıyor. Böylelikle kendilerine en uygun olan taşıt kredisini seçebiliyorlar. Araç almak isteyenler özellikle bankaların dönem dönem yaptıkları kampanyaları takip ediyor.

Böylece hem kendilerine en uygun krediyi seçiyor hem de düşük faiz avantajından yararlanmış oluyorlar. Bankaların düzenledikleri bu kampanyalar ile kişiler hem faiz indirimi alıyor hem de masraf indirimi, aracın tamamına kredi, en uygun taşıt kredisi gibi avantajlara sahip oluyor.

Araç almak isteyenler ekonomik güçlerini, ödeyebilecekleri taksit tutarını kredi verecek olan bankaya bildiriyor. Banka ödeme tutarına uygun olarak aylık ödeme tutarını taksit sayısı ile ilişkilendirerek belirliyor.

Araç kredisi kullanmak isteyenler bankalar tarafından kredi sorgulama yöntemi ile yapılan risk değerlendirmeye tabi tutuluyor. Kredi kullanıcıları aldıkları aracın kaskosunu krediyi veren bankaya yaptırarak da faiz indirimi avantajı kazanabiliyor.

Leave a Reply