Kadınlara Teşvik Kredisi Veren Bankalar

Son yıllarda artan kadın istihdamı çerçevesinde yetenekli kadınların iş hayatına atılımı sağlanması ve erkek düzeninin yerini kadınlarla da paylaşması tüm sektör de olduğu gibi finans ve banka sektöründe de önemli ölçü de destek görmüştür. Özellikle kadınların iş sahibi olmaları ve toplumda kendilerine saygın bir yer edinmeleri medeni devletlerin en üst seviyelerinden biri sayılır.

Ticari hayata başlayan ve kendi işini kuran kadınlara yönelikte bankalar tarafından çeşitli kredi destekleri verilmiştir. Bu kredi destekleri sayesinde korkmadan ve acaba finansman desteği nereden sağlarım diye düşüncelere kapılmadan kadınların iş hayatı kapıları sonuna kadar açılmıştır. Peki, iş hayatına kadın elinin değmesine destek olan bankalar hangileridir?

Reklam

Akbank Kadın Girişimci Kredisi

Bu banka ile kadın girişimci fonundan 6-60 ay vadeli 50 bin liraya kadar kredi destek paketleri kadınlara fırsatlar sunmuştur. Aynı zamanda FMO ile ortak çalışılarak düşük faiz oranları ile isteğe bağlı seçilen geri ödeme seçenekleri mevcuttur.

Denizbank Kadınlara Özel Destek Kredisi

Eğer iş yerini yeni açmış ve gerekli ekipmanlara ihtiyacınız varsa Denizbank sizler için 36 ay vadeli 125 bin liraya kadar kredi imkanları sunmuştur.

Ziraatbank Desteği

Devlet bankası güvencesi altında Kredi Garanti Fonu destekli uygun faiz seçenekleri ile kefalet şartıyla kredi veren banka, kadınlara özel 96 aya varan vade farkı ile sıfırdan iş kuran kadınlara büyük destek sağlamaktadır.

Halkbank

Halkbank tıpkı esnaflara olduğu gibi kadın girişimcilere de desteğini eksik etmemektedir. Eğer üniversite de ilgili alandan mezun olduysanız Halkbank sizler için 30-75 bin lira arası kredi vermektedir. 48 ay vade seçenekli bu krediden faydalanmak için Halkbank şubelerine uğrayabilirsiniz.

Yapıkredi

Kadınlara özel farklı ödeme seçenekleri sunan Yapı kredi, 3 ayda bir ödemeli, 6 ayda bir ödemeli gibi farklı ödeme hizmeti sunar. Sizlerin yapması gereken ise gerekli şartları yerine getirip 36 ay vade ile kredi fırsatından yararlanmaktır.

Garanti Bankası Altın Teminatlı Kredi

Devlet destekli Garanti bankası diğer bankaları geride bırakarak çok özel seçenekler ile geliyor. Hem de elinizde altın birikimi olup ta bunları kullanmak istiyorsanız garanti bankasına yatırdığınız birikim ile altın teminatı kredisinden faydalanabilirsiniz. Sadece bununla sınırlı kalmayıp var olan kadın girişimci destek paketi ile 60 aya kadar vade farkıyla kredi sahibi olabilirsiniz.

Finansbank

Hem iş kurmak isteyip hem de iş yerinizi büyütmek istiyorsanız Avrupa İmar Bankasının 50 milyon eurluk kredi nakti ile Finansbank üzerinden faydalanabilirsiniz. Kadınlara teşvik kredisi veren bankalar arasında belki de en başı çeken banka, bu kaynak ile kadınlara teminat şartı istenmeksizin 36 aya kadar varan vade farkları ile kredi imkanı sunulmuştur.

İş Bankası

Kurulduğu yıllardan bu yana memur-sen çalışanı memur kadınlar ve fabrikalar da ülke ekonomisine hizmet veren, çiftçilik yapan, el ve sanat işleri ile uğraşan kadınlar olmak üzere ekonomi de ve iş hayatında kadınların var olması için destekler sağlayan iş bankası, Avrupa İmar Bankası desteği ile kadın girişimcilere imkanlar sunmuştur. Bu imkanlar dahilinde aranan sert şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ise bir şirketin üst düzey yönetiminde bulunmak ve ortak olunan iş yerinde kadının %51 ortak hisseye sahip olmasıdır.

Vakıfbank

Avrupa İmar Bankasının kaynak ödediği bir diğer banka ise Vakıfbanktır. Kadınlara özel verilen 30 milyon euro luk fon ile iş sahibi olmak isteyen kadınlara 84 aya kadar vade seçenekli kredi verilmektedir. Kredinin şartı ise iş yeri içinde 250 den az çalışan olması, ülke sınırı içinde iş yeri olması ve gelirin 50 milyon euro dan az olması gereklidir.

Kadınlara özel verilen bu imkanlar son yıllarda devletin attığı en büyük adımlardan biridir. Daha çok ekonomiye “çalışan” olarak fayda sağlayan kadınların artık “çalıştıran” olarak ekonomi de yerlerini almaları sağlanmak istenmiştir.

Eğer iş yeri sahibi iseniz ve bu kredi imkanlarından faydalanmak istiyorsanız;

  • İnternet üzerinden bankaları araştırın
  • Uygun kredi veren bankalara göz atın ve bilgi alın
  • Kredi almadan önce geri ödeme sürecini düşünerek adımlar atın
  • İş yerinizin genel büyüme oranını hesaplayın ve kredi başvurunuzu yapın

Bu kurallara uyulduğu sürece kredi ödeme ve alma süresi bir zorluk olmaktan çıkar ve ihtiyacınıza göre aldığınız kredileri kazandığınız kadarıyla geri ödeyebilirsiniz.

İlgili MakalelerBir Yorum Yazmak İçin Buraya Tıklayın
Başa dön tuşu