Öğrencilere Kredi Veren Bankalar

Günümüz şartları değiştikçe ihtiyaçlarımız da aynı oranda değişmektedir. Bunların en başında ise para gelmektedir. Fakat eskisi gibi herhangi bir akrabadan borç alarak bu sıkıntımızı ya da ihtiyacımızı gideremeyiz. Bunun yerine de insanlar artık bankalardan bu ihtiyaçlarını temin ediyorlar. Genellikle yeni evliler, iş yeri açmak isteyenler ya da herhangi bir şeyde yatırım yapmak isteyenler kredi almaktadırlar. Fakat bunların dışında öğrenciler de kredi alabilmektedirler.

Öğrenciler kitap masrafları, aileye daha fazla yük olmama gibi durumlardan ötürü bu krediye başvurmaktadırlar. Ya da herhangi bir konuda proje üretmek isteyen ama bunun için yeterli maddi desteği olmadığından ötürü de öğrenciler kredi almaktadırlar. Tabii bu kredileri almak kolay değildir yani her banka gibi bu olanakları öğrencilere sunan bankaların da kriterleri ve şartları bulunmaktadır. Ayrıca her banka da öğrenciye kredi vermemektedir.

Reklam

Öğrencilerin Kredi Alabilmesi İçin Gerekli Şartlar

Öğrencilerin herhangi bir gelir belgesi olmadığı düşünülerek bankalar bu duruma göre kredi vermektedirler. Ve ilk şart şudur ki öğrencinin okuldaki kredi notunun olması gerektiği şekilde olması gerekmektedir. Yani riskli durumda bulunmamalıdır. Bu şart sağlandığı taktirde öğrenciler kredi veren bankalara başvuruda bulunabilirler. Üstelik herhangi bir gelir belgesi ve kefile ihtiyaç duyulmaksızın başvuru yapılabilmektedir.

Hangi Bankalar Öğrenci Kredisi Vermektedir?

Yukarıda da söylediğimiz gibi öğrencilere kredi veren bankalar sınırlı sayıdadır. Koydukları şart ise sadece okuldaki kredinin riskli olmamasıdır. Bunun dışında kefile ve gelir belgesine ihtiyaç duymadan kredi veren banklara başvuruda bulunulabilir. Öğrencilere kredi veren bankalar şu şekildedir:

 1. Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi: Ziraat bankası öğrenciye ders çalışmak üzere kredi vermektedir. Vadesi ise 36 aydır ve düşük faizlidir. Ayrıca bu bankadan kredi alındığı taktirde ödeme kolaylığı da bulunmaktadır. Verilme nedeni ise üniversite eğitimi, kurs masrafları ve dershane giderleri içindir. Eğer 60 vadeli olarak kredi almak isterseniz banka gelir belgesi ya da kefil istiyor. İstenilen belge ya ailede çalışan kişinin ya da öğrenciye, kursiyerlere ait belgedir.

İstenilen belgeler ise şu şekildedir:

 • Başvuru Dilekçesi
 • Kişiye ait T.C. kimlik Kartı
 • Çalışma Belgesi
 • Başvuracak kişiye ait olan eğitim ve öğretim için olan belgeler

Eğer başvuruda bulunmak isterseniz yukarıda saymış olduğumuz belgelerle beraber başvurabilirsiniz.

 1. VakıfBank Eğitim Kredisi: VakıfBank kredi için daha kolay yani seçenekleri daha çoktur. Yani VakıfBank üniversite öğrencilerine, MEB onaylı kurslara, yaz okullarına, spor okullarına, doktora yapan öğrencilere varan kişilere 40.000 TL kredi vermektedir. Eğer bankanın kredisinden yararlanmak isterseniz gerekli şartları sağlayarak başvuruda bulunabilirsiniz.
 2. İş Bankası Öğrenciye Eğitim Kredisi: İş Bankası ise özel okulda okuyan öğrenciler, üniversite okuyan öğrenciler için eğitimlerine katkı için eğitim kredisini vermektedir. İş Bankası’ndan kredi almak için başvuruda bulunduğunuz sırada gerekli olan belgeler ise şu şekildedir:
 • Kişinin eğitim aldığına dair kayıt belgesi
 • Okul masrafını gösteren belge

Yukarıda saymış olduğumuz iki belgeyi temin ederek bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Alacağınız krediyi ise isterseniz elden isterseniz de okulunuzun hesabına faturalandırılmış şekilde gönderilebilir.

 1. Denizbank Öğrenci Kredisi: Öğrenciler dilerse bu bankaya giderek kendileri başvuruda bulunabilirler. Ve azami yani alabilecekleri en alt sınırdaki kredi ise 55 bin liradır. Başvuruda bulunmak için de herhangi bir evraka ihtiyaç yoktur. Tek yapılması gereken şey ailenizden ya da herhangi bir yerden gelen ücretin Denizbank’a yatırılmasıdır. Eğer bu yapılırsa kredi notu yükselir ve kredini verilme ihtimali yükselmiş olur. Bunun dışında ise bankanın eğitim için vermiş olduğu ay vadeli krediye de başvuruda bulunabilirsiniz.
 2. Yapı Kredi Bankası: Yapı Kredi Bankası en yüksek 50.000 TL kredi verebiliyor. Bu kredi ise herhangi bir dosya masrafı olmadan ve 60 aya kadar vade seçenekleriyle veriyor.
 3. Odeabank: Odeabank ise özel okul ve üniversiteliler için eğitim kredisi vermektedir. Kredi ise 60 aya kadar vadeli 20.000 TL’dir. İstenen belgeler ise şu şekildedir:
 • Eğitim masraflarınızı gösteren belge
 • Okulunuza ait olan banka hesap belgesi
 1. Garanti Bankası: Garanti Bankası öğrencilere oldukça kolaylık sağlamaktadır. Verilen kredi eğitim ve özel okullar içindir. Kredi ise 25.000 TL’ye l-kadar çıkabilmektedir. Faiz oranı ise oldukça düşüktür. Yani Garanti Bankası öğrencilere oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Yukarıda saymış olduğumuz bankalardan hangisi sizin için uygunsa o bankaya gerekli belgeleri de hazırlayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

İlgili MakalelerBir Yorum Yazmak İçin Buraya Tıklayın
Başa dön tuşu