Pandemi Döneminde Destek Kredisi Veren Bankalar

Küresel bir salgın haline gelen Koronavirüs, Türkiye’yi de etkisi altına almıştır. Hem sağlık hem de ekonomik alanda oldukça ciddi zararlar vermeye devam etmektedir. Özellikle Koronavirüs yüzünden alınan tedbirler sonucunda getirilen kısıtlamalar, insanları oldukça zorlu maddi sıkıntılara sokmuştur. Kısıtlamalardan dolayı devlet bu döneme özel destek kredisi projesini başlatmıştır. Bu zorlu süreçte destek kredisi ile gıda, kira, su, doğal gaz, elektrik gibi giderlerini karşılamaya olanak sağlanmıştır. Devlet tarafından başlatılan bu proje bankalar aracığıyla hizmete sunulmuştur. Pandemi döneminde destek kredisi veren bankalar sayesinde herkese kredi alabilme imkânı verilmiştir.

Pandemi Dönemi Destek Kredisi Nedir?

Devlet tarafından başlatılan bu proje ile pandemi döneminde ekonomik sıkıntılar yaşayan insanların giderlerini karşılamada onlara destek olmak için hizmete sunulmuştur. Zorlu bir süreç geçiren insanların borçlarını ya da eksiklerini giderebilmek için onlara nakit destek sağlanır. Pandemi döneminde verilen destek kredisi maksimum 10.000 TL’dir. Minimum kredi ise 3.000 TL’dir. Başvuran bireylere devlet tarafından uygun görülen miktarda kredi miktarı verilir. Pandemi döneminde destek kredisi veren bankalar şartları sağlayan her bireye bu destek kredisini verir.

Reklam

Destek kredisinin en önemli özelliği, verilen kredinin 6 ay gecikmeli olarak ödenmeye başlanmasıdır. Kredi ödemesi 6 ay sonunda verilen kredi miktarına göre ayda eşit olarak ödenmeye başlanır. Pandeminin yarattığı bu sıkıntılı dönemde bireylerin nakit ihtiyaçları verilen destek kredisi ile sağlanmaya çalışılır.

Bu kredi için uygulanan faiz oranı %49 olarak belirlenmiştir. Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan sadece birine kredi başvurusu yapılabilir. İki bankaya ya da daha fazla bankaya başvuru yapılamaz. Kriterler bu üç banka içinde ortak olarak belirlenir.

Pandemi Döneminde Destek Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

İnsanların yaşadığı ekonomik sıkıntılar devletin yeni çözümler yaratmasına sebep olmuştur. Bu çözümlerin başında destek kredisi gelir. Bu krediler bankalar aracılığı ile yürütülen bir biz hizmettir. Bu bankalar devlet tarafından belirlenen ortak şartları kabul ederler.

 • Pandemi döneminde destek kredisi veren bankalar şunlardır;
 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • Vakıfbank’tır.

Devlete bağlı olarak çalışan bu bankalar destek kredisinde hizmet vermektedirler. Bankaların hepsi de devlet tarafından belirlenen kredi şartlarının hepsini ortak olarak kabul eder. Yani şartlar bu üç bankada da geçerlidir. Alınan kredi 6 ay sonra ödemeye başlanılacağından belirlenen taksit tarihlerinde ödenmelidir.

Destek Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi döneminde destek kredisi veren bankalar başvuruları 4 farklı yoldan alabilirler.

Bu yollar şunlardır;

 • Bankaya ait mobil uygulama üzerinden başvuru yapılabilir.
 • Başvuru yapılacak olan bankanın sitesi üzerinden giriş yapılarak başvurulabilir.
 • Bankaya bizzat giderek başvuru yapılabilir.
 • SMS yolu ile başvuru yapılabilir.

Başvuruları kabul edilen müşterilere bilgi verilir. Ne kadar miktar kredi verileceği devlet tarafından belirlenir. Kişinin giderlerini karşılayacak şekilde destek kredisi verilir.

Destek Kredisine Kimler Başvurabilir?

Pandemi döneminde yaşanan sıkıntıların etkisi oldukça büyüktür. Bu sıkıntılar her türlü alandaki bireylerin ekonomik durumlarını büyük oranda etkilemiştir. Pandemi döneminde destek kredisi veren bankalar belirlenen kriterlerdeki kişilere destek kredisi vermektedir.

Bu kişiler şunlardır;

 • Aylık hane toplam geliri 5.000 TL altında olan bireyler,
 • Asgari ücret alan çalışanlar,
 • Geliri az veya orta seviyede olan meslek çalışanları,
 • Emekli olan vatandaşlarımız bu kredi için başvuruda bulunabilirler.

Destek kredilerinin tek amacı vatandaşlarımızı rahatlatmak olduğundan ihtiyacı olan herkese bu kredi sağlanır. Bir hanede sadece tek bir birey bu krediden yaralanabilir. Aynı hane içerisinde ikinci bir bireye kredi verilemez.

İlgili MakalelerBir Yorum Yazmak İçin Buraya Tıklayın
Başa dön tuşu