Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu

Hayalinizdeki araca sahip olmanın en kolay yolu, taşıt kredisinden faydalanmaktır. Türkiye’nin en köklü bankalarından birisi olan Ziraat bankası, müşterilerine uygun faiz oranları ve kolay ödeme seçenekleriyle taşıt kredisi kullandırmaktadır. İster 0 km, ister 2. el olsun, hayalinizdeki araca avantajlı taşıt kredisiyle sahip olabilirsiniz. Peki, ziraat bankası taşıt kredisi başvurusu nasıl yapılır? Taşıt kredisine başvurmak için gereken şartlar nelerdir? Tüm detayları bu yazımızda derledik.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi, araç alımında kolaylık sağlayan bir kredi türüdür. 0 kilometre ya da 2. el araç alımlarında, taşıt kredilerinden faydalanmak mümkündür. Bankalar taşıt kredilerinde, uygun ödeme seçenekleri ve düşük faiz oranları gibi cazip fırsatlar sunmaktadır. Taşıt kredisi başvuruları ve kullanma süreci, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Reklam

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Ziraat bankası, düşük faiz oranlarıyla 60 ay vadeye kadar taşıt kredisi desteği sağlamaktadır. Fakat Ziraat bankasının taşıt kredisi, 0 km ya da en fazla 5 yaşında kadar olan araçlar için kullanılabilmektedir. Banka, araç rehinini teminat olarak almaktadır. Eğer gerekli görülürse, ek teminatlar talep edilebilir. Ziraat bankası, bireysel kredi kullanan müşterileri için hayat sigortası ve kasko ürünlerini de sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat bankasına taşıt kredisi için başvurmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz kanallar şunlardır;

  • Banka şubeleri
  • Bankanın web sitesi
  • Ziraat mobil uygulaması
  • Ziraat ATM’leri
  • Çağrı merkezi

Kullanmak istediğiniz taşıt kredi tutarını belirledikten sonra, bu kanallar aracılığıyla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Size en uygun vade seçenekleri için bankanın müşteri temsilcileri ile iletişime geçebilirsiniz. Banka başvurunuzdan sonra, sizden bir takım belgeler talep edebilir. İstenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde bankaya ilettikten sonra, başvurunuz sonuçlandırılacaktır.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Taşıt kredisi başvurunuzun tamamlanması için, Ziraat bankası sizden bir takım belgeler talep edebilir.

Bu belgeler şunlardır;

  • Nüfus cüzdanı
  • İkamet belgesi
  • Araç ruhsatının fotokopisi
  • Gelir belgesi

Banka gerekli görürse bu belgeler dışında ek belgeler de talep edebilmektedir. Sizden istenen belgeleri tamamladıktan sonra, başvurunuz 3 iş günü içerisinde sonuçlandırılacaktır.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Kullanma Şartları Nelerdir?

Taşıt kredisi, ihtiyaç ve konut kredisi gibi bankaların müşterilerine sunduğu finansal bir destektir. Ziraat bankası taşıt kredisi kullanabilmek için bir takım şartları sağlamak gerekir. 18 yaşından büyük olmak, aylık belgelenebilir bir gelire sahip olmak ve kredi notu gibi faktörler, kredi kullanmada aranan şartlardır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Düzenli bir gelire sahip olmanıza rağmen taşıt kredisi başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanıyorsa, muhtemelen kredi notunuz risk teşkil eden gruptadır. Bankalar kredi notu düşük olan müşterilerine, kredi vermek istemezler. Kredi notunun düşme nedenleri ise ödeme alışkanlıklarındaki düzensizlik, mevcut borç durumu ve gelir-gider dengesinin olmamasıdır. Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle ödeme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekir.

Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınızı, gününü aksatmadan düzenli bir şekilde ödemeniz önemlidir. Gerekirse ödemelerinizi bütçenize göre yapılandırarak, kolaylık elde edebilirsiniz. Ayrıca yaptığınız taşıt kredisi başvurusu olumsuz sonuçlanıyorsa, üst üste başka bankalara kredi başvurusunda bulunmamaya özen göstermelisiniz. Sık sık kredi başvurusu yapmak, kredi notunun yükselmesinde büyük bir engeldir.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi başvuruları, bankalar tarafından değerlendirildikten sonra sonuçlandırılır. Ziraat bankasına yapılan taşıt kredisi başvuruları, genellikle 3 iş günü içerisinde olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırılır. Banka ek belgeler talep ederse, kredi başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilir. Eğer taşıt kredisi başvurunuz olumlu olarak sonuçlandırılırsa, banka şubesine giderek kredinizi hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

İlgili MakalelerBir Yorum Yazmak İçin Buraya Tıklayın
Başa dön tuşu