Vakıfbank Konut Kredisi Başvurusu

Ev sahibi olmak isteyenler, Vakıfbank konut kredisi imkânıyla kira öder gibi ev alabilmektedirler. Uygun faiz oranları ve cazip ödeme koşullarıyla Vakıfbank, müşterilerine 120 ay vadeye kadar konut kredisi sağlamaktadır. Peki, Vakıfbank konut kredisi nedir? Vakıfbank konut kredisi başvurusu nasıl yapılır? Merak edilen tüm detayları bu yazımızda derledik.

Konut Kredisi Nedir?

Bankalar, müşterilerinin ihtiyaçlarını her zaman dikkate almışlardır. Konut kredisi de, bankaların bu ihtiyaçlar doğrultusunda müşterilerine sağladığı bir kredi türüdür. Son yıllarda konut fiyatlarının artması, kişilerin ev sahibi olma hayallerini ertelemesine yol açmıştır. Ev sahibi olmak isteyen kişiler, bankalardan konut kredisi çekmektedirler.

Reklam

Konut kredisi, bankaların müşterilerine ev alabilecekleri şartlarda sağladıkları bir finansal destektir. Bu hususta önemli olan, satın alınacak evin krediye uygun olmasıdır. Çünkü bankalar, müşterinin konut kredisiyle satın aldığı evi borç bitene kadar ipotek altında tutarlar.

Vakıfbank Konut Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Vakıfbank konut kredisinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kredinin vadesi 120 aya kadar çıkabilir
  • Satın alınan ev teminat olarak ipotek edilir
  • Ödeme koşulları esnektir

Vakıfbank konut kredisi güncel faiz oranları ile ilgili bilgi almak için bankayla iletişime geçebilirsiniz. Size en uygun ödeme planını oluşturabilirsiniz. Dilerseniz aylık ödemelerinize yüksek tutarlar ile başlayıp, zamanla taksitlerinizi düşürebilirsiniz. Dilerseniz de ara ödemeler yaparak, kredi vadesini azaltabilirsiniz.

Vakıfbank Konut Kredisi Kullanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bankaların kredi verirken dikkat ettiği bazı kriterler vardır. Bu kriterlere uygun olan müşteriler, kolay bir şekilde konut kredisi kullanabilirler. Konut kredisi kullanabilmenin ilk şartları, 18 yaşından büyük olmak ve çalışır durumda olmaktır. Aylık belgelenebilir gelire sahip olmak da önemlidir. Eğer ücretli çalışansanız, SGK dökümünüz ve maaş bordronuzu gelir belgesi olarak gösterebilirsiniz.

Aylık kazancınız yüksek olsa da, belgeleyememeniz durumunda kredi kullanmanız imkânsızdır. Çeşitli ek gelirleriniz varsa, bunları belirtmeniz de kredi kullanma şansınızı yükseltecektir. Konut kredisi kullanmanın bir diğer şartı ise, kredi skorunun yüksek olmasıdır. Kredi skoru, kişilerin bankalarda ki sicilidir. Eğer kara listeye girdiyseniz ya da kredi skorunuz risk teşkil eden gruptaysa, konut kredisi kullanma şansınız çok düşüktür.

Bu gibi durumlarda kredi notunuzu yükselttikten sonra başvuru yapmanız en doğrusu olacaktır. Ayrıca bankalar, konut kredilerinde peşinat tutarının yatırılmasını isterler. Satın alacağınız evin en az %10’unu peşin ödemeniz gerekir. 200.000 TL tutarındaki bir ev için, 20.000 TL peşinat ödenmesi yeterlidir. Geri kalan tutar için konut kredisi çekebilirsiniz.

Peşinat Olmadan Vakıfbank Konut Kredisi Kullanmak Mümkün Müdür?

Eğer satın alacağınız konut için peşinatınız yoksa bir takım yollar deneyebilirsiniz. Konut için istenen peşinat tutarı için ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ya da bankayla görüşerek ipotek gösterebilir ve konut kredisi kullanma şansınızı arttırabilirsiniz.

Vakıfbank Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıfbank’a konut kredisi başvurusunda bulunmak istiyorsanız, çeşitli kanalları kullanabilirsiniz. Şubeye giderek konut kredisiyle ilgili bilgi alabilir, başvurunuzu iletebilirsiniz. Şubeye gitmeden başvuru yapmak istiyorsanız, bankanın internet sitesini kullanabilirsiniz. Başvurunuzun değerlendirilmesi için banka sizden bir takım belgeler talep edebilir. Bu belgeleri temin ettikten sonra, 1-3 iş günü içerisinde kredi başvurunuz olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırılacaktır.

Vakıfbank Konut Kredisi Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Vakıfbank konut kredisine başvurunuz esnasında sizden istenebilecek belgeler şunlardır;

  • Kimlik belgesi fotokopisi
  • Gelir belgesi
  • Satın alınacak konuta ait tapunun fotokopisi

Banka, eğer gerek görürse sizden ek belgeler de talep edebilir. Başvurunuzun değerlendirilmesi için istenen belgeleri temin etmeniz önemlidir.

İlgili MakalelerBir Yorum Yazmak İçin Buraya Tıklayın
Başa dön tuşu